Ból lewego jądra – tego nie wolno ignorować

Dość często dzieje się tak, że przy niewielkim bólu staramy się go ignorować, udajemy że nic nam nie jest, że samo przejdzie. Jednocześnie w ogóle nie dopuszczamy do siebie myśli, że coś złego może się dziać z naszym organizmem, a szybka reakcja może uratować nam życie. Jeżeli więc ból pojawia się w miejscu, które do tej pory nas nie bolało, a tym bardziej jeśli jest to ból w narządach płciowych, to z pewnością jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza, aby on mógł określić jego przyczynę, a także zaproponować odpowiednie leczenie.

Jakie przyczyny może mieć ból lewego jądra?

Panowie muszą sobie zacząć zdawać sprawę z tego, że nie są maszynami i że oni także podatni są na różnego rodzaju zachorowania. Dlatego właśnie, jeśli pojawia się u nich ból lewego jądra, to jak najszybciej powinni się udać do lekarza, aby mógł on wykonać serię odpowiednich badań. Może się wówczas okazać, że ból lewego jądra będzie spowodowany zapaleniem jądra, albo skrętem jądra.

W tym drugim przypadku dojdzie do zmiany położenia jądra, a powrózek nasienny, którym biegnie nasieniowód i nerwy, może się zacisnąć na naczyniach doprowadzających krew do jądra, co będzie się wiązało z ostrym i nagłym bólem. Poza tym, ból jądra może być spowodowany także rozwijającym się nowotworem, a tutaj przecież liczy się wczesne rozpoznanie, bo tylko wówczas będzie można szybko i skutecznie usunąć chorobę, bez żadnych strat.

Nie można niczego lekceważyć

Warto sobie zdawać sprawę z tego, że ból jądra lewego, może być też spowodowany rozwijającymi się kamieniami w moczowodzie. Na początku może się to objawiać atakiem kolki nerkowej, ale później  ból może promieniować na dalsze okolice moczowodu, w tym także na jądra. Dlatego u chorego, który skarży się nawet na lekki ból jądra, konieczne jest sprawdzenie moczowodu pod kątem pojawiającej się tam kamicy. Dodatkowo warto wiedzieć, że taki ból jądra może się też pojawić po przebytym urazie.

Wówczas może się okazać, że lekarz będzie musiał wykonać USG jąder, bo tylko w ten sposób będzie w stanie określić, do jak poważnego urazu doszło i jakiego leczenia będzie to wymagało. Może się okazać, że potrzebna będzie operacja, a ona wówczas będzie musiała być przeprowadzona bardzo szybko. Dlatego, jeśli ból lewego jądra pojawi się po uderzeniu, nie powinniśmy zwlekać z udaniem się do lekarza, bo może się okazać, że nasza zwłoka będzie nas bardzo dużo kosztowała.

Niczego nie można tutaj lekceważyć, zwłaszcza że jądra są dość delikatną częścią męskiego ciała, a co się z tym wiąże, wcale nie potrzeba dużo, aby uległy jakiemuś urazowi. Dlatego też tak ważne jest to, aby udać się do lekarza, gdy tylko zaczną pojawiać się jakieś dolegliwości bólowe, a już tym bardziej trzeba się wybrać na taką wizytę, jeśli ból jądra pojawił się po jakimś uderzeniu, bo może się okazać, że doszło do jego uszkodzenia i konieczna będzie szybko przeprowadzona operacja. Przyczyny bólu jądra mogą być różne, a tylko lekarz po odpowiednim badaniu, będzie mógł wskazać jego źródło i co więcej, powiedzieć, jakie leczenie będzie najlepsze.

 

Powiązane wpisy