Choroby kobiece – wiele kobiet męczy się z nietrzymaniem moczu

Są takie dolegliwości, które nie tylko ukrywamy przed innymi osobami, ale często nawet mamy problem, aby powiedzieć o tym lekarzowi, chociaż zdajemy sobie sprawę z tego, że mógłby nam on pomóc. Dlatego warto wiedzieć, że lekarze naprawdę znają wszystkie możliwe objawy i dolegliwości, nawet te najbardziej wstydliwe, więc z pewnością niczym ich nie zaskoczymy i co więcej, nie będą się z nas śmiali. A im prędzej udamy się do nich po radę, tym większa będzie pewność, że pomogą nam oni z naszym problemem, a co się z tym wiąże, nam się będzie lepiej żyło, bo nie będziemy musieli się już obawiać, że wszyscy się o nim dowiedzą.

W ciąży mogą pojawić się problemy z nietrzymaniem moczu

Im dłużej będzie trwała ciąża, tym z pewnością większy będzie nasz brzuch, a co się z tym wiąże, tym bardziej dziecko, które się w nim znajduje, będzie naciskało na pęcherz moczowy. Dodatkowo trzeba jeszcze pamiętać, że w okresie ciąży zmieniają się hormony jakie są w naszym ciele, a co się z tym wiąże, może się okazać, że niektóre z nich będą miały na niego mniejsze działanie, a to oznacza, że będą w naszym kobiecym organizmie zachodziły różnego rodzaju reakcje. Jedną z takich mało przyjemnych dolegliwości, które też dotyczą znacznej grupy kobiet, jest nietrzymanie moczu w ciąży.

Dochodzi wówczas do sytuacji, gdzie podczas śmiechu, kichnięcia, albo większego wysiłku, kobieta ciężarna popuszcza delikatnie mocz. Oczywiście nikt nie musi o tym wiedzieć, ale z pewnością ona sama nie będzie się zbyt dobrze czuła w takiej sytuacji. Można sobie tutaj pomóc, stosując odpowiednie wkładki higieniczne, które będą wchłaniały ten mocz, jednak psychicznie i tak będzie wiadomo co się stało, a co się z tym wiąże, z pewnością taka kobieta będzie szukała pomocy. Może się okazać, że to ciąża powoduje nietrzymanie moczu i lekarz zaleci przetrzymanie tego stanu, do momentu, aż dziecko się urodzi, tak aby sprawdzić, czy po porodzie wszystko wróci do normy i czy problem się rozwiąże sam. Jeżeli okaże się, że właśnie nietrzymanie moczu ciąża powodowała, to z pewnością szybko będziemy mogły zapomnieć o takim problemie.

Nietrzymanie moczu po porodzie

Z drugiej strony, w większości przypadków utrzymuje się on także po porodzie, co oznacza, że nasze mięśnie uległy już takiemu osłabieniu, że nie są w stanie utrzymać samodzielnie moczu, a także może się okazać, że będziemy mieli problemy z pochwą. Dlatego warto się udać do lekarza, bo może nam on zapisać odpowiednie leki, a także może się okazać, że w ostateczności zostanie nam zaproponowana odpowiednia operacja plastyczna. Będzie ona polegała na podniesieniu tych mięśni i chirurgicznym wzmocnieniu ich, dzięki czemu z pewnością podniesie się nasz komfort życia, bo podczas śmiechu nie będziemy musiały się przejmować, że dojdzie do niekontrolowanego popuszczenia moczu.

Zawsze z takimi problemami, warto jak najszybciej udać się do lekarza, bo to właśnie on, będzie w stanie powiedzieć nam, w jaki sposób możemy sobie z tym problemem poradzić, tak aby nie utrudniał nam on codziennego życia.