Co zrobić, gdy borykamy się z łuszczycą?

Jak dotąd jeszcze nie odnaleziono lekarstwa na łuszczycę.  Jedyne, co można zrobić, to osłabić jej objawy, a także zredukować nieco przykre dolegliwości. Przede wszystkim mowa tutaj o wyglądzie skóry, która prezentuje się jakby była cała porośnięta łuskami, a do tego w połączeniu z nieciekawy stanem zapalnym. Mimo iż łuszczyca nie jest zbyt często pojawiającą się chorobą, może dotknąć każdego z nas, dlatego warto wiedzieć o niej przynajmniej kilka podstawowych rzeczy.

Jak objawia się ta choroba?

Właściwie ciężko jednoznacznie powiedzieć, skąd bierze się ta choroba. Jedni twierdzą, że jest to problem z układem autoimmunologicznym danego organizmu, inni natomiast uważają, że wszystko zależy od uwarunkowań genetycznych. Bez względu na przyczyny dobrze jest wiedzieć, jak objawia się łuszczyca. Objawy zazwyczaj zaczynają ukazywać się już nawet u dzieci w wieku około 10 lat. Jeszcze do niedawna za górną granicę wieku, w którym może pojawić się omawiana choroba, uważano wieku około 40 lat. Teraz jednak okazuje się, że mogą na nią zapaść nawet osoby po 70. roku życia. Może to mieć chociażby związek z lekami, jakie przyjmują seniorzy. Najczęściej pierwszy wysiew łuszczycy pojawia się po infekcji bakteryjnej lub wirusowej, czyli po zwyczajnej grypie lub ospie. Niekiedy nawet dodatkowo występują inne stany zapalne, jak w obrębie zatok lub zębów.

Gdzie występują zmiany łuszczycowe?

Istnieje wiele możliwości wystąpienia zmian łuszczycowych. Nie można jednoznacznie stwierdzić, które miejsce zostanie zaatakowane. U niektórych może pojawić się łuszczyca skóry głowy, kiedy to następuje wysyp sporej ilości łusek skórnych grubo nawarstwionych. Warto zaznaczyć, że włosy nie ulegają zniszczeniu i mimo dużych zmian chorobowych włosy nie wypadają i nie dochodzi do wyłysienia. Łuszczyca skóry może także zaatakować łokcie i kolana, a także pośladki. Niekiedy również dotykają one twarzy, stóp oraz dłoni. Trzeba ponadto wyróżnić tutaj łuszczycę paznokci, ponieważ niektórzy mylą z nią grzybicę. Są to jednak dwa odmienne stany chorobowe. Mimo wszystko to właśnie łuszczyca głowy wiedzie prym i jako pierwsza ujawnia tą przykrą i nieestetyczną, a także bardzo uciążliwą przypadłość.

Zmiany łuszczycowe mają różne nasilenie. Mogą to być jedynie pojedyncze wykwity na skórze, ale także rozległe stany zapalne, których skutkiem ubocznym będzie nawet zapalenie stawów. Dlatego nie można lekceważyć tej choroby i należy robić wszystko, co możliwe, by zapobiec jej rozwojowi.

A czy łuszczyca jest zaraźliwa?

Pod żadnym pozorem nie można uważać, że jest to zaraźliwa choroba. O ile występuje ona po różnego rodzaju infekcjach i zazwyczaj z różnym nasileniem objawia się później w życiu obciążonej nią osoby, tak nie ma możliwości, by po kontakcie z takim człowiekiem przejąć po nim te zmiany skórne. Taka zależność po prostu nie występuje. Dlatego bez problemu wolno pływać z chorą osobą w tym samym basenie, czy podać jej dłoń. Nie wpłynie to na nasz organizm i nie sprawi, że już po kilku dniach również na naszym ciele pojawią się wykwity.

Powiązane wpisy