Co zrobić, gdy wzdęcia rozpierają nasz brzuch?

Nikt nie lubi mieć wzdętego brzucha, ponieważ prezentuje się to niezwykle nieestetycznie, a do tego wiąże się różnymi bólowymi objawami, jak i problemem włożenia ulubionej sukienki lub spodni. Odczuwalny dyskomfort może utrzymywać się przez cały dzień, a wtedy zarówno wzdęcia i gazy przeszkadzają w codziennej pracy oraz obowiązkach. Jak się okazuje, wzdęcia są jedną z najczęściej pojawiających się dolegliwości w obrębie jamy brzusznej.

Wzdęcia – skąd biorą się tego typu problemy?

Jeżeli chodzi o wzdęcia, przyczyny można dopatrywać się w nagle zwiększającej się objętości jamy brzusznej z powodu gromadzącego się powietrza w jelitach oraz w żołądku. Wtedy właśnie oprócz wzdętego brzucha ma się do czynienia z uczuciem pełności, ale również częstymi skurczami w obrębie jelit. Niekiedy pojawia się także kłucie w klatce piersiowej, ale także wydobywające się z brzucha różne dźwięki. Co więcej, do wszystkiego dochodzą nadmierne gazy, które zatrzymywane w organizmie sprzyjają powstawaniu kolki.

Problemy ze wzdęciami bardzo często pojawiają się, kiedy do ludzkiego organizmu przedostaje się zbyt duża ilość powietrza. Jest ono zazwyczaj połykane wraz z jedzeniem, a z każdym kęsem do naszego żołądka może trafić nawet około 2-3 mililitrów powietrza. Taka ilość być może wydaje się minimalna, ale już po jakimś czasie zbiera się w jelitach i przekłada na przykre dolegliwości.

Wzdęty brzuch to także objaw rozkładających się w jelitach węglowodanów, które są kolejno przekształcane w gazy. Również w momencie, kiedy zaczyna się spożywać w nadmiarze produkty, które mają sporą zawartość dwutlenku węgla, trzeba liczyć się z tym, że prędzej czy później pojawią się gazy wchłaniane następnie przez jelito cienkie, a kolejno wydalane przez płuca.

Jak sobie poradzić ze wzdęciami?

Kiedy zadajemy sobie pytanie, co na wzdęcia okaże się najlepsze, warto sięgnąć z pewnością po produkty bardziej naturalne, mniej przetworzone, które będą stanowiły przede wszystkim warzywa i owoce oraz duża ilość płynów w postaci niegazowanej wody mineralnej. Należy także nauczyć się pewnej kultury spożywania posiłku, czyli jedzenia małymi porcjami oraz powoli. Po posiłku warto natomiast skorzystać z rekreacji, wybrać się na spokojny spacer, zamiast od razu siadać przed telewizorem na kanapie. Trzeba ponadto zapomnieć o mówieniu podczas posiłków, ponieważ wtedy istnieje jeszcze większa szansa na połknięcie dodatkowej porcji powietrza. Na wzdęcia dobrze działają także domowej roboty napary, mianowicie wykonane z kminku, kopru. Dobrze będzie również posłużyć się ciepłymi okładami na brzuch, ponieważ działają one rozkurczająco.

Czytaj także: Wstydliwe przypadłości – czy mamy problemy z zaparciami?

W przypadku kobiet, które muszą borykać się z przypadłością, jaką są wzdęcia w ciąży, wiąże się to z licznymi zmianami w kobiecym ciele także na tle hormonalnym. Dlatego najlepiej już na samym początku zadbać o odpowiednią dietę, by czas oczekiwania na dziecko był szczęśliwy i bez zbędnych nieprzyjemności w postaci gazów i wzdęć. Odpowiedni zdrowy styl życia to podstawa ku temu, by czuć się dobrze w swoim ciele.