Hemoroidy – dieta zapobiega i leczy

Hemoroidy to inaczej guzki krwawnicze odbytu. Mogą powodować sporo problemów, jak również dolegliwości bólowych. Można im zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę wdrażaną zapobiegawczo z dużym wyprzedzeniem. Chociaż przeważnie pojawiają się w starszym wieku, w określonych warunkach mogą dotknąć i młodszych osób. Jeśli dopuści się do ich rozwoju, będą poważnie utrudniać życie. Są też możliwym zagrożeniem w związku z ewentualnymi konsekwencjami (np. nowotworem).

Hemoroidy – dieta pozwala ich uniknąć

Jest to jedna z tych dolegliwości, które można od siebie oddalić dzięki odpowiedniej profilaktyce. Większość lekarzy jako ewidentny sposób zapobiegania hemoroidom zaleca właśnie dietę – zmiana niekorzystnych nawyków żywieniowych jest bardzo wskazana z uwagi na to, że rozwój hemoroidów następuje latami i tylko jedząc zdrowo można jakoś na to wpłynąć. Ponieważ problem dotyczy końcówki układu wydalniczego, łatwo da się wytłumaczyć sens właściwej diety. Otóż wszelkie trudności z wypróżnieniem się, zaparcia, długie „posiedzenia” w ubikacji wiążą się z dodatkowym i całkowicie zbędnym parciem. Dochodzi do zmian w okolicach odbytu, m.in. rozciągnięcia mięśni i właśnie hemoroidów, które zaczynają być stale przekrwione. Może to wiązać się z różnymi stanami zapalnymi czy nawet wypadaniem guzków poza odbyt, co jest nie tylko bolesne, ale również powoduje duży dyskomfort.

Dieta na hemoroidy

Istotą diety chroniącej przed powstaniem problemu z hemoroidami jest ułatwienie sobie wydalania, regulacja wypróżnień i niwelowanie skłonności do zaparć. Bardzo ważne jest picie dużych ilości płynów, jak również doposażanie organizmu w błonnik. Ważne: błonnik funkcjonuje wyłącznie w połączeniu z dużą ilością przyjmowanej wody albo innych płynów np. herbatek ziołowych. Minimalnie powinno się wypijać dwa litry wody dziennie. Ilość tę można zwiększać np. latem, kiedy więcej wody ucieka z organizmu poprzez intensywniejsze pocenie się. Oprócz tego istotne jest korzystanie z pożywienia jak najmniej przetworzonego, lekkostrawnego, łagodnego dla układu pokarmowego. Jest mnóstwo smacznych produktów odpowiednich dla osób obawiających się o swoje sprawne trawienie. W diecie kogoś, kto chce się ustrzec przed hemoroidami, nie może zabraknąć naturalnych ziaren, jak również owoców – najlepsze będą śliwki, winogrona. Potrawy warto komponować w różnorodny sposób, a także jeść małe ilości, ale częściej. Jeśli pojawia się problem z regularnym i łatwym wypróżnianiem się, w diecie powinny znaleźć się otręby, siemię lniane, które zapewnią poprawę i będą chroniły przed rozwojem choroby.

Krwawiące hemoroidy

Gdy hemoroidy powodują silny ból i krwawienie, jest to znak, że dieta już nie wystarczy. Najprawdopodobniej została wdrożona zbyt późno. Problem warto pokazać specjaliście, który oszacuje możliwość leczenia farmakologicznego. Najczęściej jednak w tym czasie jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny. Nie trzeba się obawiać – nowoczesne metody świetnie radzą sobie z tego typu dolegliwością. To jeden ze sposobów szybkiego „ucięcia” problemu.

Powiązane wpisy