Jak uporać się z zapaleniem cewki moczowej?

Ból, jaki wiąże się z zapaleniem w obrębie cewki moczowej potrafi być nie do zniesienia. Szczególnie dobrze rozumieją to kobiety, które często nabywają tej przypadłości ze względu na ich naturalną budowę ciała oraz układ moczowy. Jak jednak przebiega i wygląda zapalenie cewki moczowej u mężczyzn? Czy u nich jest to dosyć poważna przypadłość i jak mogą oni sobie z nią radzić? Jak się okazuje, u panów jest to znacznie bardziej dokuczliwe, ponieważ ich cewka moczowa jest dłuższa, a to z kolei przekłada się na większe nieprzyjemne i niepożądane doznania i ból.

Skąd zapalenie u mężczyzn?

Kiedy pojawia się pytanie o zapalenie cewki moczowej, przyczyny tego stanu można doszukiwać się w bakteriach. Szczególnie chodzi tutaj o jedną konkretną, mianowicie o dwoinkę rzeżączki. Wtedy właśnie ona przyczynia się do powstawania wielu nieprzyjemnych odczuć i bólu. Jeśli natomiast chodzi o zapalenie bez udziału tej bakterii, mogą to być różne choroby przenoszone drogą płciową, jak na przykład chlamydia, a także ureaplasma. Niekiedy do zapalenia cewki i silnego bólu dochodzi wtedy, gdy mężczyzna wcześniej współżył dosyć intensywnie ze swoja partnerką. Wtedy ze względu na uszkodzenia mechaniczne na jego cewce moczowej pojawią się uszkodzenia i podrażnienia. Okazuje się jednak, że to nie wszystko. Gdy partnerka stosuje preparaty mające na celu zabijanie plemników, zawarte w tych środkach substancje także mogą przyczynić się do podrażnienia. Kiedy mężczyźni chorują na problemy z prostatą bądź cukrzyce, także muszą liczyć się z większym prawdopodobieństwem wystąpienia u nich wspomnianego zapalenia.

Jak zapalenie w obrębie cewki moczowej przejawia się u mężczyzn?

Jeśli chodzi o zapalenie cewki moczowej, objawy mogą być następujące. Zazwyczaj najpierw pojawia się pewien dyskomfort i pieczenie. Niekiedy dochodzi także do ropnego wycieku z cewki, który momentami może być naprawdę obfity. Po niedługim czasie stan zapalny zaczyna się rozprzestrzeniać, a na cewce pojawia się zaczerwienienie. Opuchnięcie i obrzęk również mogą się pojawić. Lista jednak na tym się nie kończy. Kiedy mężczyzna pragnie skorzystać z toalety, nagle okazuje się, że podczas oddawania moczu zaczyna odczuwać kłujący ból. Oczywiście bólowi towarzyszy nieustanne parcie na mocz. Kilka kropli moczu to wszystko, co można w tej chwili oddać, a już po chwili odczuwa się kolejne parcie. Również wzwód może być bardzo bolesny. Jeśli nie zareaguje się natychmiast i nie podejmie się leczenia, z czasem może dojść do poważnych zmian w obrębie cewki moczowej, krwią w moczu oraz gorączką.

Jakie sposoby doraźnie pomagają w zapaleniu cewki moczowej?

Mężczyźni, u których pojawiło się zapalenie cewki moczowej, domowe sposoby powinni potraktować jako metody uśmierzenia bólu oraz złagodzenia objawów, zanim nadejdzie ich wizyta u lekarza. Dobrze będzie wziąć gorącą kąpiel, a już na pewno koniecznym jest picie dużej ilości płynów, by płukać pęcherz i nie pozwalać na dalszy rozwój bakterii na cewce moczowej, które z kolei mogą przedostać się aż do pęcherza. Można także pić napar z rumianku lub pietruszki.

Powiązane wpisy