Jak wygrać z grzybicą?

Osoby, która skarżą się na występowanie grzybicy na paznokciach, zazwyczaj nie mają o tym zielonego pojęcia, że mogły się nią zarazić bardzo szybko, ale wyleczenie tej dolegliwości zajmie im już znacznie więcej czasu. Grzybica paznokci nie jest stanem chorobowym, który pozwala się tak szybko wyleczyć. Kiedy pojawia się grzybica paznokci, domowe sposoby wcale mogą nie okazać się aż tak skuteczne, zazwyczaj nigdy nie pomogą one całkowicie wyleczyć grzybicy. Niemniej jednak bez wizyty u dermatologa nie obejdzie się.  Tylko spore pokłady cierpliwości oraz bardzo troskliwej i czasochłonnej pielęgnacji mogą przełożyć się na dobrej jakości rezultaty i wyleczenie zakażonych miejsc.

Gdzie grzybica atakuje najczęściej?

Grzybica paznokci u nóg jest znacznie częściej spotykana, aniżeli grzybica paznokci u rąk. Jeśli chodzi o jej rozpiętość, może ona zaatakować tylko jedną płytkę paznokcia, ale również rozprzestrzenić się na wszystkie, jak i zarazić stopy i dłonie u innych osób. Stąd właśnie zawsze propaguje się chodzenie w klapkach na basen, by czasie nie zarazić się grzybicą. Gdzie jednak najczęściej grzybica się pojawia? Na pierwszym oraz piątym palcu u stopy. Prawdopodobnie powodem tego stanu jest fakt, że właśnie te palce najmocniej przylegają do założonych na nich butach, a z powodu nadmiaru wilgoci, urazów mechanicznych oraz niskiej przepuszczalności powietrza grzyby właśnie w tych okolicach mają najlepsze warunki do rozwoju.

Jakie są powody występowania grzybicy?

Jeśli chodzi o stan chorobowy, którym jest grzybica paznokci, przyczyny należy doszukiwać się w nieodpowiedniej higienie, braku obuwia ochronnego a basenach, czy w innych publicznych miejscach. Stopy zaczynają wtedy mocno swędzieć, często także z powodu sporego przesuszenia skóry na stopach albo dłoniach. Również złe mydło może dodatkowo podrażniać skórę. Do zakażenia dochodzi ponadto w saunach i publicznych łaźniach, ponieważ znajdują się w nich podesty drewniane. Niekiedy nawet korzystanie z nie swoich butów przyczynia się do choroby. Co ważne, nigdy nie wolno korzystać z tych samych przyborów do pedicure, co inne osoby. To najszybsza droga ku temu, by złapać grzybicę.

Zobacz również: Jak wyleczyć grzybicę paznokci

Infekcje nie omija ponadto osób, które mają problemy z cukrzycą, niedokrwistością, a także z układem odpornościowym. Trzeba także liczyć się z tym, że chemioterapia oraz terapia antybiotykami przyczyni się do zwiększenia prawdopodobieństwa zachorowania, dlatego wzmożona czujność jest wtedy jak najbardziej wskazana.

Kiedy najszybciej dojdzie do rozwoju infekcji? Kiedy płytka na paznokciu dozna uszkodzenia. Może pęknąć, zostać przetarta pilnikiem itp. Wtedy przez minimalna ranę najszybciej może dojść do zakażenia.

Jak objawia się grzybica na paznokciach?

Jeśli chodzi o stan chorobowy, którym jest grzybica paznokci, objawy to głównie zmieniający się wygląd płytki na paznokciach. Na płytce dochodzi do przebarwień, które z białych zmieniają się w żółte, a następnie stopniowo w brązowe. Później paznokieć zaczyna się łuszczyć, a nawet rozwarstwiać. Im większe zmiany, tym grubsza płytka, której z pomocą zwykłych cążek już po czasie nie można przyciąć.

 

Powiązane wpisy