Kłopotliwe dolegliwości – czym jest zemsta faraona?

Pod egzotycznie brzmiącą nazwą zemsta faraona kryje się biegunka pojawiająca się zwykle podczas pobytu w egzotycznych krajach lub po zakończeniu wycieczki. Jest naprawdę irytująca i potrafi zepsuć każde wakacje, dlatego też warto wiedzieć, jak jej uniknąć.

Przyczyny „zemsty faraona”

Przyczyna powstawania tej dolegliwości jest dość prosta. Powiązanie nagłej, ostrej biegunki w związku z wyjazdem do nowego miejsca jest dość łatwe i doprowadza do prostych wniosków – różnice w żywieniu lub inne bakterie niż te, do których się przyzwyczailiśmy, dość szybko wywołują właśnie taką reakcję układu pokarmowego. Dlatego też zemsta Faraona dotyka głównie osoby z Europy, spędzające wakacje w Turcji, Egipcie, Arabii Saudyjskiej itd. Powszechność nagłej biegunki sprawiła, że nazwano ją właśnie zemstą (albo klątwą) Faraona. Aczkolwiek jest egzotyczna i zupełnie za darmo, zdecydowanie nie należy do rzeczy pożądanych podczas wakacji.

Zemsta Faraona – objawy

Objawy wskazujące na to, że i ciebie dotknęła klątwa faraona, są dość typowe i często mylone z różnymi rodzajami zatrucia pokarmowego. Różnicą jest powiązanie z bakteriami bytującymi w bardzo różnych miejscach i to, że niekoniecznie trzeba dużo i niezdrowo jeść, żeby się z nią spotkać. Możesz na przykład zauważyć u siebie:

  • Ból brzucha ostrzejszy niż ten zdarzający się przy zwykłej niestrawności
  • Złe samopoczucie, nudności, a później uporczywe wymioty
  • Gorączkę, osłabienie, wyczerpanie.

Tego typu objawy są bardzo niepożądane na wakacjach oraz tuż po powrocie z nich (bardzo często zdarza się zemsta faraona po powrocie z Egiptu lub zaczynająca się w dość późnym momencie wycieczki). Dlatego trzeba wiedzieć, jak zapobiec ich wystąpieniu oraz w jaki sposób szybko zwalczyć dolegliwość, kiedy się już pojawi. Ponieważ klątwa typowa jest dla krajów raczej ciepłych, szczególnym zagrożeniem jest odwodnienie w konsekwencji ostrych wymiotów oraz biegunki.

Zapobieganie „klątwie”

Żeby nie zachorować, musisz wykazać się sporą rozwagą. Dość niebezpieczna jest zwykła woda, zwłaszcza nieprzegotowana lub taka, której pochodzenia nie jest się do końca pewnym (podana do potraw w przeciętnym lokalu lub u kogoś w gościnie). Najlepiej korzystać tylko ze swoich zapasów wody lub kupować ją w sklepach znanych sieciówek. Nie chodzi wyłącznie o wodę pitną. Aplikując na skórę przypadkową wodę również możesz zachorować, dlatego najlepiej będzie zadbać po prostu o dużą ilość butelek zawierających zwykłą, ale zdrową wodę mineralną. Musisz wykazać się sporą ostrożnością co do tego, gdzie znaleźć można wodę pochodzącą z lokalnych zbiorników. Nieraz zagrożenie stanowią nawet przyrządzane na bieżąco napoje, kostki lodu, lody (zwłaszcza kupowane gdzieś na ulicy) oraz cokolwiek, co teoretycznie było płukane. Należy wszystko płukać samodzielnie własną wodą. W razie skończenia się choćby chwilowo zapasów wody pitnej musisz przegotowywać zdobytą na miejscu wodę i dopiero takiej można w miarę bezpiecznie używać.

Zemsta faraona  – leki

Jeśli już zachorujesz, musisz oprócz zażywania odpowiednich medykamentów pamiętać też o piciu dużych ilości wody, bo odwodnienie może pojawić się nawet pierwszego dnia choroby (przeciętnie zemsta zabiera pięć dni twojego życia). W zestaw leków na przypadki biegunki, zatrucia pokarmowego zaopatrz się jeszcze przed wyjazdem lub udaj się do jednej z aptek na miejscu – na pewno dostaniesz coś skutecznego.