Kłopotliwe dolegliwości – gdy hemoroidy zachodzą nam za skórę

Dokuczliwe i zazwyczaj bardzo zawstydzające dolegliwości, które są spowodowane przez hemoroidy, nigdy nie powinny stanowić powodu do wstydu, ponieważ żylaki odbytu mogą stanowić bardzo poważny problem zdrowotny, który nieleczony przekłada się na duże powikłania i konsekwencje.

Jak objawiają się problemy z hemoroidami?

Kiedy słyszy się słowo hemoroidy, objawy to najczęściej ból w okolicach odbytu. Pierwszy jednak, chociaż często niekojarzony bezpośrednio, to właśnie świąd. Niekiedy urazy mechaniczne mogą spowodować kolejne zmiany, czyli uszkodzenie śluzówki, która następnie może zostać narażona na zapalenie. Później pojawia się już wydzielina, która sączy się z rany. Bardzo często towarzyszy ona zapaleniu. Nie jest to jednak koniec objawów. Kolejnym są problemy z wypróżnianiem. Najczęściej ma się do czynienia z niepełnym wypróżnieniem. Często jednak jest to tyklo wrażenie, które powodują powiększone guzki. Osoba chora zazwyczaj nie ma o tym pojęcia, przez co przyczynia się do zwiększenia parcia, a to z kolei hamuje odpływ żył z odbytu, przez co hemoroidy zaczynają jeszcze bardziej się powiększać. W taki sposób powstaje błędne koło, z którym bez odpowiedniej interwencji lekarskiej i pomocy się nie obejdzie.

Później pojawia się kolejny problem. Mianowicie powstały przerośnięty guzek zaczyna wypadać, a to oznacza, ę wydostaje się ona na zewnątrz odbytu. O ile jeszcze na początku po wypróżnieniu schowa się on sam, tak później w miarę rozwoju choroby ta zdolność u niego zanika. Jeżeli pozostawi się go na wierzchu, wtedy zwiększa się ryzyko zakrzepicy oraz zwiększenia obrzęków. Trzeba jeszcze wspomnieć o pojawiającym się krwawieniu. Zazwyczaj podczas stosowania papieru toaletowego to właśnie na nim pozostaje wyraźny ślad krwi. Pierwsze objawy bólowe mają przeważnie miejsce, gdy dojdzie do stanu zapalnego.

Jak poradzić sobie z żylakami odbytu?

Nie można na pewno lekceważyć tego problemu. Jest to poważne schorzenie, które nieleczone może doprowadzić do sporych konsekwencji na przyszłość oraz uszkodzeń w obrębie odbytu. Zazwyczaj lekarz przepisuje czopki na hemoroidy, które stosowane doraźne potrafią właściwie od razu przynieść ulgę w bólu. Istnieje wiele rodzajów czopków, niemniej jednak można także korzystać z tych o naturalnym składzie. Wszystko tylko i wyłącznie po konsultacji lekarskiej, by sobie przypadkiem nie zaszkodzić.

Do wyboru jest także maść na hemoroidy. Kiedy guzki wychodzą na zewnątrz, wtedy trzeba również starać się jak najszybciej zmniejszyć obrzęki oraz smarować okolice odbytu na jego zewnętrznej stronie, jeśli również tam odczuwa się dolegliwości chociażby w postaci swędzenia.

Można dodatkowo wspomóc swoją walkę z żylakami i zastosować domowe sposoby na hemoroidy. Jednym z nich jest nasiadówka w naparze z kory dębu, która działa przeciwzapalnie oraz ściągająco. Warto również pomyśleć o naparze z rumianku i delikatnym przemywaniu okolic odbytu nasączonym w naparze wacikiem. Rumianek również działa przeciwzapalnie i może pomóc w odkażaniu zainfekowanego miejsca oraz przyspieszeniu gojenia się ewentualnie powstałych ran.

Powiązane wpisy