Kłopotliwe dolegliwości – wszawica

Wszawica w XXI wieku? Czy to w ogóle możliwe? Niestety tak. Mimo znacznego polepszenia się ogólnych warunków higienicznych wciąż nietrudno o zarażenie się wszawicą, której bardzo ciężko się pozbyć. Pojawienie się małych insektów na włosach i skórze głowy jest bardziej prawdopodobne w niektórych sytuacjach lub przy zaniedbaniu własnej higieny.

Skąd biorą się wszy?

Kiedyś wierzono, że wszy i podobne insekty pojawiają się na włosach czy skórze same z siebie, wyłącznie z brudu za pomocą jakiegoś specyficznego cudu samorództwa. Dzisiaj już wiadomo, że nie jest to możliwe i za infekcję wszami po prostu odpowiada kontakt z osobą zarażoną lub z miejscem, w którym one przebywają. Dlatego też wszawicy nabawić się można na przykład:

  •  u fryzjera – gabinet fryzjera odwiedzają różni ludzie i wystarczy niewielkie zaniedbanie higieniczne, by ułatwić insektom „przeskoczenie” z jednego klienta na drugiego. Nie trzeba nawet niczego zaniedbywać, wesz może znaleźć się gdzieś na oparciu fotela czy na wieszaku, gdzie każdy zostawia swoje ubrania.
  • w szkole, przedszkolu, na koloniach – czyli wszędzie tam, gdzie w jednym miejscu przebywa spora grupa dzieci. Nie dość, że pochodzą one z różnych rodzin i z różnych warunków, to jeszcze trafiają do niewielkiej przestrzeni, siedzą blisko siebie, korzystają z tego samego wyposażenia.
  • w kościele i innych instytucjach religijno-kulturalnych – często gromadzą się tam całe tłumy i łatwo o przeniesienie się insektów z jednej osoby na drugą.

Jak można z tym walczyć?

Jeśli zauważysz u siebie wszy, nie trać czasu – im szybciej zaczniesz z nimi walczyć tym lepiej. Pamiętaj, że insekty te łatwo się przenoszą, więc terapią musisz objąć wszystkich domowników. Zacznij od nabycia odpowiedniego preparatu  – jeśli wstydzisz się zapytać w aptece o szampon na wszy, kup taki przez internet. Podczas aplikacji środka postępuj zgodnie z wskazówkami na opakowaniu. Często trzeba nałożyć preparat na mokre włosy, przez pewien czas potrzymać na nich np. pod ręcznikiem i później dokładnie umyć. Chodzi bowiem o to, by zabić dorosłe osobniki wszy oraz ich jajeczka – gnidy przytwierdzone do włosów. Następnym krokiem powinno być dokładne wyczesanie głowy grzebieniem o bardzo drobnych zębach. Dzięki niemu usuniesz wszystkie martwe wszy i gnidy.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Niekiedy nawet zastosowanie zalecanych środków w odpowiedni sposób nie pomoże, więc terapię trzeba będzie powtórzyć. Im dłużej w mieszkaniu obecne były wszy, tym większe ryzyko przeniesienia się ich na wszystkich domowników, rzeczy do nich należące, ubrania, a także elementy wyposażenia domu. Wszawica bywa bardzo kłopotliwa do całkowitego usunięcia. Zadbaj o dokładne wypranie ubrań, ręczników, narzut i pościeli. Nawet gdy już nie będą doskwierać wam wszy, warto przez jakiś czas sprawdzać stan włosów i np. wyczesywać je już wspomnianym gęstym grzebieniem. Ten element profilaktyki należy też mieć w zwyczaju na okazje wyjazdów na ferie czy kolonie oraz gdy zajdzie prawdopodobieństwo zarażenia się od kogoś z wszawicą.