Kłopotliwe dolegliwości – zapalenie pęcherza po stosunku

Pojawiające się tuż lub jakiś czas po stosunku seksualnym objawy wskazujące na zapalenie pęcherza określane bywają czasem syndromem miodowego miesiąca.  To schorzenie może objawiać się w krótkim czasie lub nawet dobę po odbyciu stosunku, być mniej lub bardziej ostre w przebiegu i często naprawdę rozregulowuje życie.

Na czym polega zapalenie pęcherza po stosunku?

Problem ten ma tendencje do powracania, jeśli już raz się pojawi i jest znacznie częściej spotykany u kobiet. „Syndrom miodowego miesiąca” bywa bardziej dokuczliwy niż zwykłe zapalenie pęcherza i u niektórych kobiet może skutecznie zaburzyć przyjemność z prowadzenia aktywnego życia seksualnego. Typowe objawy to silny ból dróg rodnych, pieczenie podczas oddawania moczu i odczuwanie potężnego parcia na pęcherz, które nie mija po załatwieniu potrzeby. Najczęściej pierwsze objawy pojawiają się już kilka godzin po stosunku seksualnym.

Przyczyny powstawania tej nieprzyjemnej dolegliwości

Za występowanie objawów wskazujących na zapalenie pęcherza moczowego u kobiety odpowiada bardzo istotny szczegół ich budowy anatomicznej. Chodzi o niewielką długość cewki moczowej (ok. 2,5 cm) oraz jej położenie w prawie bezpośrednim sąsiedztwie pochwy i odbytu. Te cechy ułatwiają swobodne krążenie bakterii w całej okolicy i ich trafianie do cewki a stamtąd – do pęcherza moczowego. Wiadomo, że zwiastuje to szybki rozwój stanu zapalnego, dlatego u niektórych pań objawy pojawiają się już w kilka godzin po stosunku.
Przeważnie na ten rodzaj zapalenia pęcherza chorują panie prowadzące aktywne życie seksualne. Chociaż dolegliwość nie jest bezpośrednio związana ze współżyciem z wieloma partnerami, może to ją pogłębiać z uwagi na być może większe trudności w zachowaniu odpowiedniej higieny. Higiena jest tu w ogóle sprawą kluczową, ponieważ tylko dzięki jej bezwzględnemu przestrzeganiu można uniknąć pojawienia się nieprzyjemnych objawów „syndromu miodowego miesiąca”.

Kilka zaleceń zanim zachorujesz

Najlepiej będzie po prostu nie dopuścić do powstania zapalenia, wdrażając do codziennych nawyków higienicznych stosowanie płynu do higieny intymnej – preparat taki ma wiele zalet, na przykład pomoc w utrzymaniu właściwego pH tych okolic. Jeśli masz w zwyczaju używać zwykłego mydła, może to być problemem z uwagi na jego zasadowy odczyn i tendencję do podrażniania skóry. Każde takie podrażnienie jest mini furtką dla bakterii.  Bezwzględnie dokładnie umyj się po każdym stosunku i osusz skórę, niepotrzebna wilgoć będzie również ułatwiać rozwój drobnoustrojów.
Zaleceniem dla zapobiegających i już chorych pań jest częste korzystanie z ubikacji. Należy jak najczęściej oddawać mocz, gdy tylko pojawia się taka konieczność. Trzeba też pamiętać o wypijaniu dużych ilości płynów, a podczas choroby jeszcze ją zwiększyć. Jest to istotne o tyle, że zagwarantuje większy przepływ przez pęcherz moczowy i pozwoli pozbyć się przynajmniej części bakterii wraz z moczem. Można mieć w zwyczaju oddanie moczu po stosunku seksualnym i dopiero wtedy dokładne umycie się.