Nadżerka pochwy – jak ją rozpoznać?

Wiele kobiet unika regularnego chodzenia do ginekologa, ponieważ nie widzą takiej potrzeby skoro nie są w ciąży. Prawda jedna jest taka, że takie systematyczne wizyty, które mają miejsce przynajmniej raz w oku i podczas których wykonywana jest cytologia, mogą pomóc w porę odkryć chorobę, a więc podjąć odpowiednie leczenie. Cytologia pozwala wykryć nie tylko zmiany nowotworowe jakie pojawiły się w szyjce macicy, ale także pozwala na wykrycie innych zmian chorobowych, które choć same w sobie nie są groźne, to jednak nieleczone mogą prowadzić do rozwinięcia się raka szyjki macicy. Dlatego tak ważne jest, aby nie ignorować tego badania, ponieważ może ono wykazać choroby, które przez długi czas nie będą dawały żadnych objawów.

Nadżerka pochwy – co warto wiedzieć?

Przede wszystkim, na początku powinnyśmy się dowiedzieć, co to jest nadżerka, tak abyśmy miały jasność o czym tutaj mówimy. Jest ona ubytkiem tkanki nabłonkowej wokół ujścia części szyjki macicy, który odsłania tkankę łączną. Podczas badania będzie występowała jako niewielka plamka, o czerwonym kolorze i nierównej powierzchni. Zazwyczaj powstaje z nieleczonego stanu zapalnego szyjki macicy, a jeśli sama będzie nieleczona, to może się okazać, że przekształci się w raka szyjki macicy. Dlatego też tak ważne jest to, aby regularnie odwiedzać gabinet ginekologiczny, ponieważ nadżerka pochwy przez długi czas może być nie wykryta, a tylko ginekolog po przeprowadzeniu odpowiednich badań, będzie w stanie powiedzieć, czy pojawiła się u nas nadżerka. Nie mniej, będzie też musiał wykonać cytologię, aby móc uzyskać informacje, czy pojawiły się w niej już zmiany nowotworowe.

Krwawiąca nadżerka – poważny problem

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że nadżerka objawy przez bardzo długi czas ma ukryte. Owszem powinien nas zaniepokoić żółty lub zielonkawy śluz o nieprzyjemnym zapachu, który będzie się pojawiał przed miesiączką, tak jak powinny nas zaniepokoić plamienia między miesiączkami, jednak same tak naprawdę nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy naszym problemem nie jest czasami nadżerka. To właśnie oznacza, że musimy systematycznie chodzić do ginekologa, bo nadżerka objawy nie pokazuje, a to oznacza, że możemy się o niej dowiedzieć zbyt późno i może się okazać, że leczenie jej będzie znacznie trudniejsze. Krwawiąca nadżerka to już jest moment, w którym nie będziemy mogły sobie pozwolić na żadne opóźnienia, a wręcz przeciwnie, jak najszybciej trzeba będzie zabrać się za odpowiednie leczenie. Im prędzej ją więc wykryjemy, tym szybciej będzie można zacząć leczenie, a co się z tym wiąże, tym łatwiejsze ono będzie.

Nie można tutaj niczego ignorować, a skoro nie ma tutaj żadnych wcześniejszych objawów, wskazujących, że rozwinęła się u nas nadżerka, to tak ważne są profilaktyczne badania. Im częściej je będziemy wykonywać, tym szybciej będziemy w stanie wykryć, że pojawiła się u nas nadżerka i tym szybciej będziemy mogli sobie z nią poradzić. Nie leczona może prowadzić do rozwoju nowotworu, a tego z pewnością byśmy nie chciały.