Niepłodność idiopatyczna – z czym jest związana?

Czasami jest tak, że para długo stara się o dziecko, jednak nic z tych starań nie wychodzi. Większość z nich decyduje się w końcu na wizytę u lekarza, szukając przyczyny swoich problemów i mając nadzieję, że będą mogli ją usunąć. Jednak może się okazać, że podstawowe badania nic nie wykażą, że według nich para może mieć dzieci. Jeśli jednak nadal nie będzie ich miała, może się okazać, że niezbędne będą tutaj dalsze i dokładniejsze badania, które będą mogły wyjaśnić przyczynę tego stanu rzeczy. Chociaż warto wiedzieć, że część par nie może mieć potomstwa, mimo że badania nie wykazały żadnych przeciwwskazań w tym zakresie.

Czasami pojawia się niepłodność idiopatyczna

Może się okazać, że zrobiliśmy podstawowe badania, a mimo to nadal nie znamy przyczyny swojej niepłodności, bo według wyników badań, nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy mogli te dzieci mieć. Może się okazać wówczas, że naszym problemem jest niepłodność idiopatyczna, a więc taka, w której nie do końca są jasne przyczyny niemożności zajścia w ciążę, a dodatkowo potrzebne są tutaj dokładniejsze badania.

Może być tak, że właśnie te dokładniejsze badania wykażą jakieś nieprawidłowości, chociażby w budowie narządów płciowych, co będzie miało wpływ na ich pracę, a może się okazać też tak, że mimo tych wszystkich badań przyczyna naszej niepłodności nadal będzie nieznana. Co więcej, warto sobie zdawać sprawę z tego, że niepłodność idiopatyczna wymaga zawsze indywidualnego podejścia i leczenia, a to może powodować, że para będzie narażona na stres i przestanie odczuwać satysfakcję z życia seksualnego. Niestety, taki stan rzeczy, opierający się na czynnikach emocjonalnych, także będzie miał negatywny wpływ na możliwość poczęcia dziecka, a im dłużej będzie się on utrzymywał, tym większe będą trudności, chociaż z punktu widzenia medycyny, nie będzie ku temu żadnych powodów.

Jakie są jej przyczyny niepłodności idiopatycznej?

Jeżeli już zrobiliśmy podstawowe badania i lekarz określił, że nic one nie wykazały, to możemy być pewni, że naszym udziałem jest idiopatyczna niepłodność. Może się wówczas okazać, że lekarz zaleci nam dalsze badania, które będą pozwalały wniknąć głębiej w naszą budowę ciała i określić, jakie niepłodność idiopatyczna przyczyny u nas ma.

Może się okazać, że będą to problemy jajnikowe, może być też tak, że będzie ona spowodowana przez czynniki jajowodowe, albo czynniki szyjkowe, objawiające się chociażby nieprawidłowym śluzem. Czasami jest też tak, że niepłodność jest spowodowana przez zbyt małą ruchliwość plemników, przez co nie docierają one do wyznaczonego celu w takim czasie jak powinny.

Przyczyn niepłodności jest wiele, do tego dochodzi jeszcze fakt, że niektóre z nich są łatwe do rozpoznania, a niektóre nie. Co więcej, może się okazać, że badania faktycznie wykażą naszą niepłodność, a może też być tak, że podstawowe badania nie będą podawały żadnego powodu, przez który nie moglibyśmy mieć dzieci. Wówczas konieczne będzie głębsze zbadanie tematu i wykonanie dokładniejszych badań.