Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej u dziecka – objawy, przyczyny i leczenie

Wiek niemowlęcy czy też okres wczesnego dzieciństwa to czas, w którym dzieci są o wiele bardziej narażone na pojawienie się wielu różnych chorób niż w latach późniejszych. Wszystko to dlatego, że tak małe dzieci nie posiadają jeszcze w pełni wykształtowanych większości narządów i tkanek, na przykład ich skóra jest bardzo delikatna i pozbawiona grubej warstwy ochronnej, oraz nie dysponują praktycznie żadną odpornością, która chroniłaby je przed wszelkiego rodzaju infekcjami. Dlatego każda choroba, w tym opryszczkowe zapalenie jamy ustnej, może być bardzo groźna.

Przyczyna dolegliwości

W opryszczkowym zapaleniu jamy ustnej, które pojawia się u dzieci, tak jak we wszystkich innych rodzajach opryszczki, winę za pojawienie się oraz rozwój choroby ponosi wirus. Co ciekawe najbardziej narażone na jego działanie są dzieci pomiędzy pierwszym a piątym rokiem życia. Jako że jest to choroba wirusowa nie ma praktycznie sposobów na to, w jaki sposób jej unikać – jedyne co można zrobić, to nie pozwalać dalszej rodzinie, znajomym i tak dalej na całowanie dziecka, ponieważ w taki właśnie sposób może się ono zarazić wirusem opryszczki. Tak bliski kontakt należy zachować wyłącznie dla najbliższych oraz dla osób, które bardzo dobrze znamy i orientujemy się doskonale w stanie ich zdrowia.

Opryszczkowe zapalenie jamy ustnej – objawy

Plusem, o ile można tak to w ogóle nazwać, tej choroby jest fakt, że daje ona bardzo wyraźne, czytelne objawy, które trudno jest pomylić z czymś innym, dzięki czemu niemalże błyskawicznie można zastosować odpowiednie leczenie ograniczające rozwój choroby i przyspieszające powrót do zdrowia. Rodziców powinny zaalarmować takie dolegliwości jak na przykład zaczerwienienie całej jamy ustnej, pęcherzyki wypełnione białawym płynem, które pojawiają się na języku, wewnętrznej stronie policzków, na dziąsłach, podniebieniu i gardle, nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust, wzmożone ślinienie się, a także gorączka. Jeżeli stwierdzimy u swojego dziecka wystąpienie choć kilku z tych objawów trzeba koniecznie jak najszybciej udać się do pediatry, by móc zastosować leki, które przyniosą dziecku ulgę i nie pozwolą do powstania jeszcze poważniejszych dolegliwości.

Gorączka u dziecka – objaw, którego nie można lekceważyć 

Podwyższona temperatura bardzo często towarzyszy dzieciom w pierwszych latach ich życia: pojawia się w okresie ząbkowania, po podaniu wielu różnych szczepionek, podczas przeziębienia czy też w przebiegu takich chorób jak opryszczka. Dzieci generalnie mają wyższą bazową temperaturę ciała niż dorośli i o wiele łatwiej wzrasta ona często z dość błahych powodów, jednakże trzeba ją stale kontrolować.

Kiedy podać medykamenty

Nie od razu konieczne jest podawanie leków przeciwgorączkowych – podwyższona ciepłota ciała to sygnał, że organizm zmaga się z jakąś infekcją i trzeba mu na to pozwolić. Jednakże zbyt długo utrzymująca się gorączka lub też temperatura oscylująca w okolicy 38 stopni jest bardzo niebezpieczna i trzeba podać leki na jej zbicie, takie jak paracetamol lub ibuprofen.

Powiązane wpisy