Problemy skórne – jak walczyć z plamami potu na bluzkach?

Kłopoty z nadmierną potliwością utrudniają kontakty towarzyskie, są poważnym problemem zarówno dla osób młodych, jak i dla tych, które już uczęszczają do pracy, robią karierę itd. Dość ciężko ją opanować, a nadmierne pocenie pod pachami jest nierzadko powodem przeróżnych wpadek, kłopotów w pracy i innych niezbyt miłych wydarzeń. Dlatego też trzeba z tym walczyć lub stosować środki zapobiegające nadmiernemu wydzielaniu potu.

Krok pierwszy – higiena

Nabycie odpowiednich nawyków higienicznych powinno być podstawą w przypadku dowolnych problemów z nadmiernym poceniem się pod pachami. Trzeba po prostu pamiętać o codziennej kąpieli albo o wzięciu prysznica minimalnie rano i wieczorem. Jeśli mamy lato i potliwość naturalnie się zwiększa, może być niezbędne zwiększenie tej minimalnej ilości. Na czystą i osuszoną skórę można zastosować antyperspirant, nie przejmując się napisami na opakowaniu „72 godziny ochrony przed poceniem”.

Krok drugi – odpowiednia dieta

Problemy z poceniem się, zwłaszcza zapachowym, często wywołane są niewłaściwą dietą. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy lekarskiej. Nieraz coś dzieje się w organizmie i tylko wykonując kompleksowe badania można wpaść na ślad cukrzycy, kłopotów z tarczycą czy jeszcze innego problemu. Lekarz może też ocenić, jakiej natury są problemy z potliwością i najprawdopodobniej podsunie jakieś dobre rozwiązanie.

Krok trzeci – kosmetyki

Kosmetyki regulujące nadmierne pocenie pod pachami to oczywiście antyperspiranty. Za pomocą takich preparatów można wyeliminować problem potliwości na określony okres czasu – musi być jednak zachowana rozsądna przerwa, żeby pozwolić skórze oddychać. Można używać antyperspirantu na zmianę ze zwykłym dezodorantem. Najlepsze preparaty można kupić na przykład w aptece, zwłaszcza jeśli ma się problemy z alergiami skórnymi, nadwrażliwą skórą itd.

Krok czwarty – właściwie dobrane ubrania

Odpowiednia odzież pozwala zapewnić skórze wentylację i tym samym ograniczyć nadmierne pocenie. Najlepiej jest nabyć ubrania z naturalnych tkanin, unikać syntetycznych materiałów i zbyt obcisłej odzieży. Trzeba także zadbać o to, by ubierać się zgodnie z panującą na zewnątrz temperaturą. Nadmierne pocenie pod pachami może pojawiać się po prostu w efekcie przegrzania się, czy to z powodu pogody, czy pośpiechu w związku z włożonymi zbyt ciepłymi ubraniami. Dzięki ubraniu się np. na cebulkę możliwe jest szybkie zdjęcie niepotrzebnej odzieży i dostosowanie swojego wyglądu do aktualnej temperatury na zewnątrz.

Krok piąty – unikaj sytuacji stresowych

Nawet zachowując higienę i unikając ubierania się zbyt ciepło w stosunku do pogody, możesz nie być w stanie zapanować nad reakcjami swojego ciała gdy się zdenerwujesz bądź poczujesz wstyd, irytację, zażenowanie. Najczęściej właśnie wtedy pojawiają się problemy z nadmiernym poceniem. Rozwiązanie jest jedno – musisz unikać takich sytuacji lub ćwiczyć eliminowanie stresu ze swojego życia. Dzięki temu będziesz mniej się pocić i uda ci się ominąć przeróżne wpadki z tym związane.