Problemy skórne związane ze zdrowiem stóp

Stopy to niby zwykła część ciała, a jednak jest z nimi sporo problemów. Jeden bywa szczególnie dokuczliwy – jest to nadmierna potliwość stóp. Jeśli stopy bardzo się pocą, wystarczy nawet najmniejsze zaniedbanie higieniczne lub niewłaściwe obuwie, by wokół danej osoby pojawił się nieprzyjemny zapach, skutecznie odstraszający innych ludzi.

Nadmierna potliwość – przyczyny

Większa niż normalnie aktywność gruczołów potowych może być cechą osobniczą lub związaną ze zdrowiem, dietą, stresem bądź zmianami hormonalnymi.
Problemy zdrowotne:
Niektóre leki mogą wpływać na to, że potu jest więcej niż zwykle. Podnoszą one ciepłotę ciała (leki rozgrzewające) lub zmieniają gospodarkę hormonalną organizmu. Pocimy się bardziej podczas chorób z gorączką, czasami jest to też tzw. zimny pot.
Niewłaściwa dieta:
Niektóre produkty wpływają na to, że gruczoły potowe zlokalizowane na stopach, pachach i dłoniach (przeważnie) są znacznie bardziej aktywne lub wydzielają większą ilość potu niż dotychczas.
Stres:
Zestresowane osoby pocą się tak, jakby ktoś nagle zwiększył temperaturę. Okolice najbardziej podatne to dłonie, pachy, twarz (czoło), jak również stopy.
Zmiany hormonalne:
Podjęcie terapii hormonalnej lub chorowanie na dolegliwość wpływającą na gospodarkę hormonalną, przyjmowanie leków itd. również mogą powodować kłopoty z nadmierną potliwością. Nocne poty lub nagłe oblewanie się falą potu to bardzo ekstremalne skutki wymienionych rzeczy.

Nadmierna potliwość stóp – dlaczego aż tak przeszkadza?

Stopy praktycznie cały dzień są zamknięte w skarpetach, rajstopach, butach i pozostają bez kontaktu z powietrzem. Występujące na skórze bakterie oraz inne drobnoustroje dostające się do wnętrza butów bardzo szybko doprowadzają do wytworzenia się nieprzyjemnego zapachu. Rozkładający się pot również wpływa na przykrą woń, którą bardzo trudno usunąć zarówno z odzieży, ubrań jak i powietrza. Posiadanie przez cały czas mokrych stóp, skarpet i butów nie jest również niczym przyjemnym. Na szczęście można z tym walczyć, wykorzystując możliwości higieniczne oraz nowoczesne kosmetyki przeznaczone do stóp z takim problemem.

Bezwzględna higiena

Jeśli komuś pocą się stopy, musi podjąć i bezwzględnie przestrzegać ścisłych procedur higienicznych. Niezbędne jest mycie stóp tak często, jak to jest możliwe, a później dokładne ich osuszanie. Należy zakupić dezodorant lub najlepiej antyperspirant blokujący nadpotliwość stóp, i stosować go przynajmniej raz dziennie po myciu. Można też zastosować preparat w spraju o podobnym działaniu do wnętrza butów. Właściwy wybór obuwia i bielizny również ma duże znaczenie, bo jeśli będą odpowiednio przewiewne, ułatwią skórze oddychanie i zapobiegną nadmiernemu wydzielaniu potu. Najlepsze są naturalne tkaniny i surowce. Dobrym pomysłem będą też specjalne wkładki wchłaniające pot. Stosunkowo łatwiej jest latem, bo wtedy nosi się obuwie takie jak klapki czy sandały; można również chodzić boso i warto robić to jak najczęściej. W zimie nie ma takich możliwości, a buty, które pasują na tę porę roku, są bardzo zabudowane i grzeją stopy, więc potliwość wzrasta.