Skąd bierze się krew w spermie i co oznacza?

Zazwyczaj pojawiająca się krew w spermie sprawia, że mężczyzna zaczyna pozwanie się niepokoić, a nawet powoli wpadać w panikę, ponieważ nie ma zielonego pojęcia, co się z im w danym momencie dzieje. Kiedy pojawi się krew, nie można tego lekceważyć. Dlaczego? Ponieważ istnieje ryzyko, że jest ona objawem znacznie poważniejszej choroby. Im szybciej mężczyzna postanowi udać się do lekarza, tym lepiej.

Skąd wzięła się krew w spermie?

Kiedy nagle pojawia się krew w spermie, przyczyny tego stanu mogą być dosyć zróżnicowane. Nigdy jednak nie wolno przejść nad tym, jak do porządku dziennego. To nie jest naturalne, e w spermie pojawia się czerwony nalot. Może to być jeden z pierwszych objawów poważnego stanu chorobowego, mianowicie hematospermii.

Co powoduje hematospermię?

Istnieje szerokie spektrum różnych schorzeń i przyczyn, które mogą stanowić o pojawiającej się w spermie krwi. Jest ich tak wiele, ponieważ sperma zanim znajdzie ujście przez cewkę moczową, przechodzi bardzo długą drogę, a na każdym jej etapie może znajdować się przyczyna krwawienia. Nasilenie może być różne. Czasem w spermie pojawia się tylko odrobina ledwo dostrzegalnej zabarwionej wydzieliny, a czasem krew praktycznie w całości pokrywa spermę.

Gdy pojawia się krew w spermie, objawy – oprócz oczywiście samej krwi- to także ból podczas współżycia, tkliwe i nadwrażliwe jądra, pachwiny oraz moszna, ale również widoczne zaczerwienienie w okolicach intymnych. Jeśli stan ten nie jest leczony, może pojawić się nawet gorączka.

W jakim wieku pojawiają się wyżej wspomniane objawy? Najczęściej po 40. roku życia, kiedy to męski organizm zaczyna się zmieniać. Oczywiście nie można bagatelizować takich objawów także u młodszych mężczyzn.

Kiedy pojawia się krew w spermie, co oznacza, że może to mieć związek z poważnymi zmianami w obrębie układu moczowo- płciowego, a dokładniej rzecz ujmując z niedrożnością, może być to wskazanie do zabiegu chirurgicznego. W najgorszym przypadku także krew w spermie po stosunku może świadczyć o nowotworze, który blokuje ujście, co przekłada się na konieczność jak najszybszej wizyty u onkologa.

Inne objawy krwi

To jednak nie koniec długiej listy przyczyn, które mogą powodować pojawianie się krwi w spermie. Jak się okazuje, mogą to być także zaburzenia w obrębie wątroby, ale również przerost gruczołu krokowego, czyli prostaty. Ta przypadłość jest dosyć częsta, dlatego może być brana pod uwagę jako jedna z najbardziej prawdopodobnych. Czasem również z powodu guzów w pęcherzykach nasiennych sperma nie wygląda tak, jak ostatecznie powinna. Jeśli ponadto jest się mężczyzną, który przebył w swoim życiu biopsję prostaty, trzeba także brać to pod uwagę jako przyczynę ów omawianego stanu. Warto jeszcze zastanowić się, czy aby czasem nie przechodzi się jakiejś infekcji z powodu wirusów, grzybów albo bakterii, ponieważ mogą one prowadzić do niepokojących objawów i stanów zapalnych. Tyczy się to nie tylko cewki moczowej, ale również jąder oraz najądrzy. Wizyta u lekarza to najlepszy sposób, by rozwiać wszelkie wątpliwości, a w razie potrzeby uzyskać fachową pomoc.

Powiązane wpisy