Stulejka u dziecka – co powinniśmy o niej wiedzieć?

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że są takie wady w budowie ciała, które spotykane są u większości osób. To właśnie tyczy się stulejki, które dotyka sporej ilości chłopców, a jeśli jest nieleczona, może się okazać dużym problemem w ich dorosłym życiu, który będzie im utrudniał normalne współżycie. Co więcej, jeśli będziemy próbowali w niewłaściwy sposób rozwiązać ten problem, może się okazać, że nie tylko przysporzymy dziecku sporo bólu, ale także sprawimy, że będzie miał jeszcze większe problemy. Dlatego zanim zaczniemy cokolwiek robić, powinniśmy skontaktować się z lekarzem, tak aby on nam dokładnie wyjaśnił, co możemy, a nawet powinniśmy zrobić.

Stulejka u dziecka jest dość częsta

Trzeba na początek uzyskać informacje odnośnie tego, co to jest stulejka. Wówczas dowiemy się, że jest to zwężenie napletka, który nie daje się zsunąć z żołędzia, albo zsuwa się w niedostateczny sposób. Na początku ten fałd skórny jest przyklejony do żołędzia, jednak w miarę jak chłopiec rośnie, powinien się coraz łatwiej zsuwać. Jeśli to nie następuje, to możemy być pewni, że pojawiła się stulejka u dziecka.

Najlepiej wówczas zrobimy, jeśli pokażemy ją lekarzowi, bo to on określi, czy ma ona szansę jeszcze samoistnie się zsunąć, czy potrzebne będą specjalne maści, czy może niezbędna będzie już operacja. Jeśli interesuje nas to, jakie stulejka objawy może dawać, to przede wszystkim niemożność swobodnego zsunięcia napletka z żołędzia. Albo nie będzie chciał się zsuwać w ogóle, albo będzie się zsuwał tylko trochę, przy czym może się okazać, że podczas tej czynności będzie dochodziło do jego pęknięć i krwawienia, co tylko będzie potęgowało ból u dziecka i dalsze problemy, z powodu blizn, które przy tym powstaną.

Stulejka u dziecka musi być leczona

Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że taka stulejka u dziecka musi być leczona, a im prędzej się to stanie tym będzie lepiej. Jeżeli zostanie to zaniedbane, to może się okazać, że dziecko będzie miało problemy z siusianiem, bo będzie wypływał tylko wąski strumień, albo część moczu będzie zalegała pod napletkiem, co może być przyczyną pojawiających się stanów zapalnych. Jeśli stulejka nie zostanie odpowiednio wyleczona, w dorosłym życiu mogą pojawić się problemy z życiem seksualnym, ponieważ będzie dochodziło do bolesnych pęknięć, które będą utrudniały normalne współżycie.

Tak naprawdę stulejka w większości przypadków przechodzi samoistnie w okolicach drugiego roku życia. Jeśli jednak u naszego 3-4 latka nadal mamy problemy ze swobodnym zsunięciem napletka, to może się okazać, że konieczna będzie najpierw wizyta u pediatry, a następnie u urologa.

To oni ocenią, jaka pomoc będzie tutaj najlepsza, a jeśli będzie to konieczne, mogą skierować nasze dziecko na operację. Wówczas będzie potrzebna odpowiednia higiena tego miejsca, tak aby mogło się ono prawidłowo wygoić i żeby nasz syn w przyszłości, nie odczuwał z tego powodu żadnego dyskomfortu. Im wcześniej tutaj zareagujemy, tym z pewnością będzie lepiej dla naszego dziecka.

Powiązane wpisy