Zaburzenia miesiączkowania przyczyny mogą być różne

Jest spora grupa kobiet, które na co dzień nie myślą aż tak wiele o miesiączkowaniu, zwłaszcza jeśli wszystko jest dobrze i odbywa się ono zgodnie z kalendarzem. Problem i niepewność zaczynają się, gdy to miesiączkowanie zaczyna się zmieniać, gdy pojawia się wcześniej, gdy pojawia się później, a już tym większy jest stres, jeśli nagle zanika całkowicie. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być bardzo różne, dlatego też tak ważne jest to, aby jak najszybciej starać się je znaleźć, bo może się okazać, że to coś całkiem niegroźnego, a może być tak, że będą oznaczały jakieś poważne schorzenie, które trzeba będzie jak najszybciej zacząć leczyć.

Jakie zaburzenia miesiączkowania przyczyny mogą mieć?

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że kiedy pojawiają się zaburzenia miesiączkowania przyczyny ich mogą być różne, a co się z tym wiąże, nie będzie tak łatwo z ich zlokalizowaniem. Może się okazać, że potrzebne będą dokładniejsze badania. Może się okazać, że krwawienie zostanie zatrzymane, bo będziemy w ciąży. Oczywiście dla jednych kobiet będzie to wspaniała nowina, dla innych trochę mniej.

Może się też okazać, że zaburzenia miesiączkowania pojawiły się u nas, bo przeszłyśmy na radykalną dietę i nasz organizm jest osłabiony, oraz brakuje mu podstawowych składników mineralnych i witamin. Co więcej, może być też tak, że zaburzenia miesiączkowania pojawią się w wyniku chorób tarczycy, albo problemów z hormonami.

Jaki jest związek, stres a zaburzenia miesiączkowania?

Jeżeli zrobimy wszystkie niezbędne badania i okaże się, że wszystko jest w porządku, to trzeba się zastanowić nad tym, czy nie dzieje się w naszym życiu coś, przez co jesteśmy bardziej zdenerwowane. Już dawno udowodniono, że istnieje spora zależność na linii stres a zaburzenia miesiączkowania. Jeśli będzie się on przeciągał od dłuższego czasu, to w końcu zacznie oddziaływać na nasze comiesięczne krwawienie. Co więcej, to że zlikwidujemy źródło stresu, nie oznacza, że od razu znikną też zaburzenia miesiączkowania. Może się okazać, że organizm będzie potrzebował trochę czasu, aby wrócić do normalnego funkcjonowania.

Jeśli mamy zaburzenia miesiączkowania jakie badania wykonać?

Przede wszystkim, jeśli zobaczymy, że zaczęły się u nas zaburzenia miesiączkowania, to musimy się zastanowić nad tym, jakie kroki trzeba podjąć. W pierwszej kolejności powinnyśmy zapisać się do ginekologa, on określić czy faktycznie mamy zaburzenia miesiączkowania jakie badania wówczas trzeba wykonać także nam powie. Z pewnością będziemy musiały zrobić usg i pobrać krew, ale warto się też zastanowić, czy te zaburzenia miesiączkowania przyczyny nie mają gdzieś psychicznej, czy nie stało się coś, co sprawiło, że zostałyśmy wyprowadzone z równowagi i ta sytuacja cały czas trwa.

Tutaj trzeba naprawdę szybko działać. Dlatego jeśli widzimy, że nasze miesiączkowanie nie jest już tak regularne jak kiedyś, to jak najszybciej powinnyśmy udać się do lekarza. On oceni jakie badania powinnyśmy wykonać, a także odpowiednio je zinterpretuje, zalecając później właściwe leki.

 

 

Powiązane wpisy