Zapalenie napletka – wstydliwy problem wielu mężczyzn

Napletek to fałd skórny, który częściowo lub też całkowicie osłania żołądź prącia u ssaków. Pełni on funkcję ochronną, jednakże często, względu na swoją specyficzną budowę, przyczynia się do powstawania różnego rodzaju stanów zapalnych, które, nieleczone, mogą objąć nawet całe prącie. Mimo że wielu mężczyzn bagatelizuje wszelkie zmiany chorobowe pojawiające się w obrębie ich narządów intymnych albo wstydzi się mówić o nich lekarzowi, warto postawić na profilaktykę oraz szybko podejmować leczenie, aby jak najszybciej pozbyć się często bardzo niebezpiecznych dolegliwości.

Zapalenie żołędzia – objawy, które powinny zaniepokoić

Zapalenie żołędzi prącia to dolegliwość, której z reguły towarzyszy stan zapalny wewnętrznej blaszki napletka i występuje w większości przypadków u mężczyzn, którzy nie zostali poddani obrzezaniu. Objawia się ona pojawieniem się stanu zapalnego, wzmożoną ciepłotą ciała w tym miejscu, bólem (także dolegliwościami podczas oddawania moczu), tkliwością, uczuciem szczypania i pieczenia, a także ciągłego uczucia dyskomfortu. Na szczęścicie tylko w niektórych, bardzo zaawansowanych przypadkach zapalenie żołędzia prowadzi do tak poważnych konsekwencji jak stulejka czy też powstawanie blizn. Często wystarczą proste preparaty medyczne oraz zwiększony nacisk kładziony na higienę, aby pozbyć się tego problemu i nie dopuścić do pojawienia się go w przyszłości.

Zapalenie żołędzi i napletka – przyczyny

Zapalenie żołędzi i napletka to z pewnością najbardziej powszechna dolegliwość związana z męskimi narządami płciowymi. Najczęstszą przyczyną jest tutaj niewystarczająca higiena okolic intymnych: trzeba pamiętać, by podczas każdej kąpieli usuwać mastkę pojawiającą się w tym miejscu oraz nie zapominać o codziennej zmianie bielizny na czystą. Tego rodzaju problem nie pojawia się jedynie u dorosłych mężczyzn, bardzo często spotkać można się z nim także u dzieci – w ich przypadku często do powstania takiego stanu przyczynia się nie tylko brak odpowiedniej higieny (szczególnie chodzi tutaj o dotykanie penisa brudnymi rękoma, na przykład podczas oddawania moczu w czasie zabawy na dworze), ale i wszelkiego rodzaju wrodzone zmiany anatomiczne.

Kiedy jeszcze może pojawić się problem

Stan zapalny może być wywołany jeszcze przez inne czynniki, nie tylko te związane z czystością (a właściwie jej brakiem) czy też wrodzonymi predyspozycjami. Za pojawienie się bardzo bolesnych i niebezpiecznych zmian w obrębie napletka i żołędzia odpowiadają także wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne (gronkowiec, paciorkowiec czy rzeżączka), grzybicze lub wirusowe (opryszczka), wszelkiego rodzaju urazy, reakcja alergiczna na preparat stosowany do mycia lub też niedokładne usunięcie go ze skóry czy reakcja na środki plemnikobójcze zawarte w prezerwatywach. Ta choroba znacznie częściej pojawia się również u osób stosujących duże ilości środków przeciwbólowych i antybiotyków jako uboczny efekt przyjmowanych leków. Niezależnie od tego, z jakiego powodu pojawił się stan zapalny, zawsze warto sięgnąć po profesjonalną pomoc i udać się do lekarza.

Powiązane wpisy