Zapalenie pęcherza – jak leczyć?

Zapalenie pęcherza jest jedną z najczęściej spotykanych chorób układu moczowego. Pojawia się częściej u kobiet, jest dokuczliwe (wymusza znacznie większą częstotliwość wizyt w toalecie, ale oddawanie moczu jest utrudnione i powoduje pieczenie). Dolegliwość jest trudna w leczeniu i lubi powracać. Zaniedbania i porzucenie leczenia grożą konsekwencjami w stylu rozszerzenia się infekcji na inne narządy.

Zapalenie pęcherza – przyczyny

Chociaż najczęściej chorują kobiety, mężczyźni nie są wolni od zagrożenia zapaleniem pęcherza (więcej: zapalenie pęcherza u mężczyzn). Po prostu ich cewka moczowa jest dłuższa i bakteriom trudniej przedostać się do wnętrza. U kobiet jest to kwestia kilku centymetrów, do czego dochodzi możliwość przeniesienia drobnoustrojów np. z okolic odbytu, z bielizny, z wkładki higienicznej lub podczas okresu. Wszelkie bakterie bytujące w narządach rodnych mogą tam istnieć bez wywoływania problemów zdrowotnych, ale jeśli zmienią miejsce pobytu, okażą się nieproszonymi gośćmi. Ich obecność w pęcherzu moczowym najczęściej od razu wywołuje rozwój zapalenia tego narządu. Przeważnie są to bakterie coli (pałeczka okrężnicy), gronkowce, chlamydia. Te drobnoustroje bywają obecne w organizmie człowieka, nie jest więc konieczne jakiekolwiek zarażenie się z zewnątrz, ale takie również się zdarza. W przypadku bakterii obecnych, do zakażenia dochodzi podczas przypadkowego przeniesienia bakterii do pęcherza w wyniku zaniedbań higienicznych lub narażenia się na przeziębienie okolic układu moczowego. Można również zarazić się współżyjąc z przypadkowymi partnerami oraz nosząc ciągle nieprzewiewną, obcisłą bieliznę (niebezpieczne są również stringi).

Zapalenie pęcherza moczowego – jak leczyć?

Podjęcie zdecydowanego leczenia zapalenia pęcherza moczowego jest konieczne z uwagi na możliwość pogłębienia się infekcji. Początkowe objawy można zaleczać kilkoma metodami bez konieczności wizyty u lekarza – jest duża szansa, że jest to niegroźne zapalenie i minie samo. Warto np. dużo pić, czemu oczywiście będzie towarzyszyła zwiększona częstotliwość oddalania moczu, ale jest to konieczne w celu „wypłukania” bakterii z miejsc, w których nie powinny się znajdować. Można pić wodę mineralną lub lekką herbatę, naturalne soki np. z czarnej porzeczki lub żurawiny (istotna jest witamina C). Przy skłonnościach do nawracających zapaleń pęcherza dobrze jest postawić tez na zioła. W aptekach dostępne są gotowe mieszanki oraz tabletki bez recepty. Inny sposób wykorzystania ziół to sporządzanie naparu do nasiadówek. W tym przypadku sprawdzą się rumianek, szałwia, krwawnik.

Zapalenie pęcherza – leki

Nie zawsze infekcja ustąpi przy zastosowaniu powyższych sposobów. Oporne bakterie mogą wymagać leczenia antybiotykami lub lekami przeciwzapalnymi. Zapisane przez lekarza środki można przyjmować razem z preparatami ziołowymi i do tego stosować np. nasiadówki. Ważne – gdy zostaną zapisane 2 blistry antybiotyku, należy je zużyć, nie wyrzucać w połowie, bo już minęły objawy. Pozbycie się bakterii do końca gwarantuje całkowite wyleczenie i ogranicza ryzyko nawrotu infekcji.