Zapalenie w obrębie prącia

Żaden mężczyzna nie może czuć się dobrze i komfortowo, kiedy dolegają mu różne dokuczliwe dolegliwości w obrębie prącia. Jest to jedno z najmniej pożądanych schorzeń, ponieważ tyczy się niezwykle delikatnych i wrażliwych okolic intymnych. Dlatego również pojawiające się objawy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, gdy ból bierze górę i obezwładnia. Jak się okazuje, zapalenie wcale nie musi dotyczyć tylko dorosłych mężczyzn. Dotyka również chłopców.

Jakie zapalenie w obrębie prącia pojawia się u mężczyzn?

Najczęściej pośród schorzeń wokół prącia można mieć do czynienia z takim, jak zapalenie żołędzi i napletka. Jest to choroba, która pojawia się już u małych chłopców, którzy dopiero zaczynają samodzielnie sikać, „jak prawdziwi mężczyźni”. Często wtedy nie korzystają już z pomocy swoich opiekunów i rodziców, ponieważ pragną być samodzielni. Zapominają jednak wtedy o podstawowej higienie, a brudne ręce z piaskownicy i innych zabawek przenoszą na prącie bakterie, które powodują ów zapalenie.

Kiedy jeszcze może dojść do zapalenia żołędzi?

To nie jest jedyna przyczyna zapalenia w obrębie prącia. Niekiedy są to infekcje, które nie mają nic wspólnego z higieną, a jednak mogą pojawić się w tych okolicach, na przykład z powodu partnerki chorej na gronkowca, paciorkowca, czy rzeżączkę. Wtedy zapalenie napletka może być szczególnie dokuczliwe i dopóki nie wyleczy się jej całkowicie, współżycie z kimś innym może także przyczynić się do zarażenia tej osoby.

Co jeszcze może powodować zapalenie żołędzia? Często to po prostu uszkodzenie mechaniczne. Czubek napletka lub prącia może bardzo ucierpieć, ponieważ są to okolice dosyć delikatne i wrażliwe.

Mężczyźni powinni ponadto uważać na środki, które stosują. Niektórzy bowiem aplikują na prąci i okolice różne perfumowane preparaty, które ze względu na swój chemiczny skład podrażniają delikatne miejsca. Czasem także prezerwatywy ze względu na znajdujące się w nich środki plemnikobójcze sprawiają, że już po współżyciu na prąciu pojawia się zaczerwienienie, a nawet bolesne dolegliwości.

Zapalenie żołędzi, prącia nie należy do najprzyjemniejszych. Trzeba uważać, by czasem nie narazić się także na drożdżakowe zapalenie żołędzi. Nie można nigdy lekceważyć do tego stanu, ponieważ jest on częstym podłożem zdecydowanie poważniejszych chorób, jak na przykład zapalenia obrączkowatego żołędzi.

Jak się leczyć zapalenie żołędzi?

Kiedy mężczyznę atakuje zapalenie żołędzia, objawy są jak wskazane powyżej, a ból jet nie do wytrzymania, nigdy nie można zwlekać i doprowadzać do tego, że stan ten się pogorszy. Trzeba jak najszybciej udać się do lekarza po specjalistyczną poradę.

Zazwyczaj lekarze przepisują środki bakteriobójcze, ale także przeciwgrzybicze lub przeciwzapalne. Zazwyczaj już po kilku dniach można odczuć wyraźną poprawę i zacząć powoli wracać do życia.

Żaden mężczyzna nie powinien wstydzić się wizyty u lekarza. Wtedy jedynie zaszkodzi samemu sobie, a być może nawet swojej partnerce. Jeśli pragnie cieszyć się długim i szczęśliwym życiem, powinien jak najszybciej zgłosić się na badania, a także na co dzień stosować dokładną higienę profilaktyczną, która ma działanie prewencyjne na przyszłość.

Powiązane wpisy