Żylaki nóg – leczenie. Czy da się wygrać z tą dolegliwością?

Żylaki kończyn dolnych to jedna z dolegliwości zdarzających się wyjątkowo często osobom w różnym wieku, niezależnie od płci. Wiąże się częściowo z trybem życia; częściej cierpią na nią ludzie z nadwagą, spędzający dużo czasu na siedząco lub stojąco, unikający ruchu i wysiłku fizycznego. Żylaki nóg szpecą wygląd kończyn dolnych i mogą stać się bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

Kilka słów o chorobie

Można uznać żylaki nóg za jedną z chorób cywilizacyjnych – z uwagi na praktykowany w dzisiejszych czasach tryb życia, ciągły stres i pośpiech, a także skłonność do niezbyt zdrowej diety, zdarzają się coraz większej ilości osób. Przeważnie bezpośrednią przyczyną ich powstawania jest coś z puli niewłaściwych nawyków lub błędy dietetyczne. Chorują np. ludzie otyli i mający nadwagę, starsi (to akurat jedna z niezależnych przyczyn), ludzie z wadami postawy, unikający wysiłku fizycznego z braku chęci lub czasu. Początkowe objawy żylaków (pełna nazwa choroby to przewlekła niewydolność żylna) nie są zbyt dokuczliwe, ale łatwo zauważyć, że coś się dzieje. Nogi sprawiają wrażenie cięższych niż zwykle, drętwieją czy też puchną, odczuwane są skurcze i mrowienie. Może dojść też do wizualizacji problemu tj. da się zobaczyć  przez skórę zmieniony wygląd naczyń krwionośnych. W miarę pogłębiania się choroby są one coraz bardziej widoczne, deformują nogi aż do stanu z licznymi wybroczynami lub nawet owrzodzeniami żylnymi. Nie powinno się dopuszczać do rozwoju aż tak zaawansowanej formy żylaków, tylko w miarę wcześnie podjąć leczenie.

Żylaki nóg – leki, czyli medycyna w walce z niewydolnością żylną

Można wdrożyć farmakologiczne leczenie żylaków nóg. Po zgłoszeniu się z problemem do lekarza wykonywana jest dogłębna diagnostyka,  na przykład z wykorzystaniem warikografii lub flebografii. Te metody pozwalają obejrzeć strukturę naczyń krwionośnych kończyn dolnych i ocenić stan zaawansowania problemu. Istnieje bardzo dużo preparatów medycznych podawanych jako środek bezpośrednio zwalczający dolegliwość. Ich działanie ma na celu zwiększenie szczelności naczyń krwionośnych. Są to przeważnie produkty lecznicze na bazie wyciągów roślinnych. Do terapii lekami dorzuca się też działanie zewnętrzne, chroniące kończyny dolne przed dalszym rozwojem choroby, np. stosowanie odpowiednich kompresów. Leczenie farmakologiczne ma sens tylko do pewnego momentu, zbyt zaawansowane żylaki należy leczyć operacyjnie.

Żylaki nóg – operacja

Istnieje kilka możliwości chirurgicznych dotyczących bardzo zaawansowanych żylaków. Bywa, że niewydolne, zdeformowane naczynia krwionośne zamraża się, usuwa lub zamyka za pomocą lasera. Dobór metody jest uzależniony od stopnia zaawansowania dolegliwości, położenia i specyfiki danego naczynia krwionośnego (niektórych żył nie można np. poddać obliteracji, czyli chemicznemu obkurczaniu), jak też ogólnej kondycji pacjenta. Najnowocześniejsze znane sposoby zakładają wykorzystanie lasera – dzięki temu niepotrzebne jest wprowadzanie pacjenta w narkozę, nie pozostają duże blizny i nie trzeba poddawać się długiej rekonwalescencji.